Dr. Máté Gábor (PhD) egyetemi adjunktus

Egyetemi végzettség

2006 Pécsi Tudományegyetem BTK, Néprajz szak
2005 Pécsi Tudományegyetem TTK, Turizmus szak
2004 Pécsi Tudományegyetem TTK, Geográfus szak (turizmus specializáció)

Munkahelyek

2009-től Pécsi Tudományegyetem Néprajz – Kulturális Antropológia Tanszék, tudományos segédmunkatárs
2008-2009 Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Kutatóintézete, külső helyettes
2005-2008 Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Kutatóintézete, ifjúsági ösztöndíjas tudományos segédmunkatárs

Kutatási és oktatási területek, kulcsszavak

Településtörténet, településnéprajz, történeti ökológia, ökológiai antropológia, etnikai földrajz, történeti földrajz, táji-történeti tagoltság

Terepmunka

Kárász (Baranya megye)
Mecsekhát (Baranya megye)
Besztercebánya és környéke (Szlovákia)
Nyalka (Győr-Moson-Sopron megye)
Kalocsai-Sárköz (Bács-Kiskun megye)
Drávaszög (Horvátország)
Ormánság (Baranya megye)
Gyimes (Románia)

Az eddigi tudományos – szakmai tevékenység szempontjából legfontosabb 10 publikáció

Migráció és népességcsere a tulajdonnevek (családnevek, helynevek) és a történeti mondák tükrében, Észak-Baranyában. In. Szemerkényi Ágnes (szerk.): Foklór és nyelv. Budapest, Akadémiai Kiadó, 2010. 193-214. p.

Plébániakörzetek Észak-Baranya és Tolna határvidékén a barokk újjáépítés korszakában. In. Katolikus reorganizáció és barokk megújulás (1700-1740) a Pécsi Egyházmegyében. Pécs, Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola, 2009.

A kultúrtáj változásának aspektusai Kárászon. In: Andrásfalvy Bertalan – Vargyas Gábor: Antropogén ökológiai változások a Kárpát-medencében. Budapest, L’Harmattan. 2009, 164-184.

Az alsó-magyarországi bányavárosok etnikai képének történeti és földrajzi vizsgálata. Földrajzi Értesítő, 56. évf., 3-4. füz., 2007. 181-204.

Tájvédelem, hagyomány, helyi társadalom (A tájhasználat aktuális kérdései egy mecseki aprófalu példáján). Tájökológiai lapok 5. 2007(2), 261-270.

Népi építészeti felmérőtábor és néprajzi terepmunka a Drávaszögben. In: Sipos Tünde (szerk.): Magyar Egyesületek Szövetsége – Évkönyv 2007. Pélmonostor, 96-107.

Vízvölgy, Völgység, Hegyhát. Adalékok dél-dunántúli tájneveink történetéhez. In: Hoppál Mihály – Vargyas Gábor – Berta Péter (szerk.): Etno-lore. A Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Kutatóintézetének Évkönyve XXIV. megjelenés alatt

Közösség, kultúra. A múlt és a jelen értékei Kárászon. In: Kovács Teréz (szerk.): A vidéki Magyarország az EU-csatlakozás után. VII. Falukonferencia. Pécs, MTA Regionális Kutatások Központja, 2007, 385-393.

A térbeli aktivitás történeti vizsgálata a táj antropogén morfológiai elemeinek segítségével, Kárász példáján. In: Vargyas Gábor (szerk.) Etno-lore. A Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Kutatóintézetének Évkönyve XXIII. 2006, 103-135.

A tájvédelem és a „tradicionális tájhasználat” viszonya Kárászon. A II. Magyar Tájökológiai Konferencia – a konferencián elhangzott előadások és kiállított poszterek összefoglalóiból készült kötet. 2006, 85. p. http://geo.science.unideb.hu/taj/dokument/kiadvanyok/tajkonferencia/tajk...

Díjak, kitüntetések, ösztöndíjak

2009 Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány, Dunatáji népek kutatása szakalapítvány
2006 Magyar Ösztöndíj Bizottság államközi ösztöndíja Besztercebányára