

TÁJÉKOZTATÓ A DOKTORI FÉLÉV PROGRAMJÁRÓL, HALLGATÓI FELADATOKRÓL
2019–2020 ŐSZI SZEMESZTER
ÓRÁK, ESEMÉNYEK IDŐPONTJAI:
2019. okt. 4. péntek 14.00 – előadás (DNPN0105)
Durst Judit (tudományos munkatárs, MTA TK KI/University College London, Anthropology Department): „De ugye nem lesz ebből baj?”: Módszertani dilemmák az informális gazdaság kutatása kapcsán.
2019. okt. 18. péntek 14.00 – előadás (DNPN0105)
Illés Péter (etnológus főmuzeológus, a Szellemi Kulturális Örökség Vas megyei referense
Savaria Múzeum, Szombathely): Tájfenntartó szőlőhegyi gazdaközösségek.
2019. nov. 15. péntek 14.00 – előadás (DNPN0105)
Mód László (egyetemi adjunktus, Szegedi Tudományegyetem, Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék): cím később
2019. nov. 28–29. csütörtök–péntek, kezdés csütörtökön: 14.00
PhD hallgatói beszámolók (DNPN0102, DNPN0106)
2019. dec. 6. péntek – előadások (DDAN0101)
Társadalomtudományi kutatások interdiszciplináris dimenziói (csak elsőéveseknek, illetve azoknak a másodéveseknek, akik tavaly nem teljesítették!). A kurzus programját és a teljesítéssel kapcsolatos információkat az Interdiszciplináris Doktori Iskola titkára fogja küldeni.
A fenti alkalmakon kötelező a részvétel.
KURZUSOK ÉS TELJESÍTÉSEK:
A képzési és kutatási szakasz (1–2. évfolyam):
DNPN0105 Mentalitás (minden évfolyam)
Az ún. „alapvizsga” tárgya ebben a félévben: mentalitás
Vizsgáztatók: Pócs Éva, Nagy Ilona
Teljesítés módja: szóbeli vizsga a megadott olvasmányok alapján. Az olvasmánylistát a tájékoztatóhoz csatoljuk, a vizsgaidőpont a vizsgaidőszak előtti napokban jelenik meg a Neptunban.
DNPN0102 Kutatástól a disszertációig 1. (elsőévesek)
Teljesítés módja:
Hallgatói beszámoló
(lásd: http://neprajz.btk.pte.hu/hu/tartalom/kepzesrol_tanterv):
A hallgató a saját kutatási témájához kapcsolódó szakirodalmat, a téma kutatástörténetét dolgozza fel és mutatja be szóbeli előadás formájában. A feldolgozott szakirodalom listáját és az előadás vázlatát az előadás előtt egy héttel előre megküldi a tudományos titkárnak, aki szétküldi minden oktatónak és hallgatónak. A megvitatásban kötelezően részt vesznek a doktoranduszok is, akik az előre megküldött anyagból felkészülnek a vitára.
DNPN0106 Kutatástól a disszertációig 3. (másodévesek)
Teljesítés módja:
Hallgatói beszámoló
(lásd: http://neprajz.btk.pte.hu/hu/tartalom/kepzesrol_tanterv):
A hallgató a saját kutatása kapcsán felmerült módszertani kérdésekről, problémákról tart előadást, a kérdéseket a szakirodalomra reflektálva fogalmazza meg. A beszámoló célja, hogy a doktorandusz mind a saját, mind a doktori program többi hallgatója számára releváns módon értelmezzen egy szabadon választott kutatásmódszertani problémát, annak lehetséges megoldási kísérleteivel, etikai kérdéseivel, kutatástörténetével.
A hallgató az előadás vázlatát az előadás előtt egy héttel előre megküldi a tudományos titkárnak, aki szétküldi minden oktatónak és hallgatónak.
A hallgatói beszámolók célja mindkét kurzus esetében kettős: a) a hallgatók vitakultúrájának fejlesztése; b) a műhelymunkában való részvétel, a kritikák, kérdések és vélemények megfogalmazása révén az írásmű színvonalának emelése. A vitában való részvétel a hallgatók számára kötelező.
Az órai feladatok teljesítése 60 perc, tehát a hallgató egy órás előadást tart az adott problémáról, feladatról. A beszámolót vita követi. A kurzus teljesítésének feltétele a hallgatói aktivitás, a beszámolók kritikai értékelése, hozzászólás, véleménynyilvánítás. A doktorandusz munkájának értékelését a félév során teljesített beszámoló és a műhelymunkán való aktív és konstruktív részvétel együttesen adja. A doktorandusz munkájának értékelését a doktori program oktatói végzik el.
DNPN0301 Kutatás 2. (elsőévesek) és DNPN0303 Kutatás 4. (másodévesek)
A félév során minden hallgatónak fel kell vennie a soron következő Kutatás kurzust.
Vezeti és értékeli: a doktorandusz konzulense.
Teljesítés módja: Minden hallgató számára minden félévben kötelező egy szakmai konferencián való részvétel (akár előadóként, akár hallgatóként), és egy rövid, értékelő beszámoló írása a konferenciáról. A beszámolót a hallgató konzulense értékeli.
A kurzus további feladatait illetve teljesítését a konzulens határozza meg, és ő is értékeli.
DNPN0201 Konzultáció 2. (elsőévesek) DNPN0202 Konzultáció 4. (másodévesek)
A félév során minden hallgatónak fel kell vennie a soron következő Konzultáció kurzust.
Vezeti és értékeli: a doktorandusz konzulense.
Teljesítés módja: Minden hallgató számára minden félév végére kötelező feladat recenzió írása egy, a témájukhoz közel álló, 5 évnél nem régebbi idegen nyelvű könyvről. Terjedelem: minimum 10.000 leütés. A recenziót a hallgató konzulense értékeli.
A kurzus további feladatait illetve teljesítését a konzulens határozza meg, és ő is értékeli.
***
A kutatási és disszertációs szakasz (3–4. évfolyam):
(A kurzusok teljesítésének feltételeit lásd: http://www.idi.btk.pte.hu/neprajz-es-kulturalis-antropologia-kepzesi-terv):
DNPN0501 Konzultáció 5.
DNPN0503 Konzultáció 7.
Minden félévben meghirdetett, és a képzés 8 féléve során bármikor elvégezhető, de a kutatási és disszertációs szakaszra ajánlott kurzusok(teljesítésük feltételeit lásd: http://www.idi.btk.pte.hu/neprajz-es-kulturalis-antropologia-kepzesi-terv):
DNPN0601 Oktatás/kutatási gyakorlat
DNPN0602 Konferencia
DNPN0603 Publikáció 1.
DNPN0604 Konferencia 2.
DNPN0605 Publikáció 2.
Nyomatékosan kérünk mindenkit, hogy alaposan olvassa el a doktori képzés menetéről szóló tájékoztatónkat az alábbi linken: http://neprajz.btk.pte.hu/hu/tartalom/kepzesrol_tanterv.
Dr. Vargyas Gábor, a doktori program vezetője
PTE IDI, Néprajz –és Kulturális Antropológia Tudományok DP
Pécs, 2019. augusztus 28.